Najpoważniejsza manipulacja z punktu widzenia etyki. Kapu o światowych mediach

Ryszard Kapuściński, Lapidarium III (1997):

Trzecia manipulacja, najpoważniejsza z punktu widzenia etyki, sprowadza problem głodujących wyłącznie do kwestii wyżywienia. Ostatni numer „The Economist”, pisma wyrażającego właśnie poglądy bogatych, nosi bardzo charakterystyczny tytuł: „Jak wykarmić świat”. Taka postawa redukuje jednostkę wyłącznie do jej systemu trawiennego. Żeby uspokoić sumienie, tworzy się specjalne komórki organizacji międzynarodowych, których celem jest zaopatrzenie głodujących w jakąś podstawową żywność. Mamy organizacje, mamy fundusze i transport, można więc tu i tam dostarczyć trochę ryżu i kukurydzy.
Nie mówi się przy tej okazji ani o korupcji, towarzyszącej często pomocy humanitarnej, ani o tym, że tego typu traktowanie problemu straszliwie degraduje, wręcz pozbawia pełnego człowieczeństwa ludzi, którym ponoć chcemy pomóc. Ubóstwo nie jest problemem tylko wyżywienia, głód, o którym się mówi i który chce się ograniczyć przez podesłanie tu i ówdzie żywności, to jest tylko szczyt góry lodowej. Za pojęciem „głód” kryją się straszne warunki życia i mieszkania, choroby, analfabetyzm, agresja, rozbicie rodzin, rozluźnienie więzi społecznych, brak przyszłości i nieprodukcyjność.

Ryszard Kapuściński, Lapidarium IV (2000):

Oto dziś rano słucham przez radio dziennika RFI. Wiadomość o powodzi. Mimo że Odra wylała po obu stronach, podali wiadomość tylko z jednej strony – niemieckiej. O polskiej – ani słowa. Wieczorem brytyjskie „Euronews” podało wiadomość o powodzi w Czechach, na wizji przez cały czas pokazywali prezydenta Polski – Kwaśniewskiego. Profesjonalna tandeta wielu zachodnich mediów, ich głupota i ignorancja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kapuściński, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.