O filmie „Anam, il senzanome”

22 października 2011 miała miejsce polska premiera filmu – Anam, il senzanome. L’ultima intervista a Tiziano Terzani (Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim).

O filmie (za stroną Festiwalu Filmowego Pięć Smaków):

Anam, the One with No Name. The Last Interview with Tiziano Terzani / Anam, il senzanome. L’ultima intervista a Tiziano Terzani

Włochy 2004, 54′

reżyseria: Mario Zanot
scenariusz: Mario Zanot
zdjęcia: Mario Zanot
montaż: Mario Zanot
występują: Tiziano Terzani
produkcja: RTI/Storyteller

Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim – światowej sławy dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem, wielbicielem Azji – przeprowadzony dwa miesiące przed śmiercią w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – Nic nie zdarza się przypadkiem”. Chory na raka Terzani opisuje w niej eksperymentalne kuracje, jakim poddawał się w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywając dla siebie tamtejszą medycynę. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach wyznaczyło koniec wędrówki w poszukiwaniu najważniejszego: harmonii ze światem i samym sobą.

Tiziano Terzani (1938 – 2004) od wczesnych lat 60. swoje życie związał z Azją. Studiował sinologię w USA, uczył się chińskiego, marząc o zamieszkaniu w Chinach, by zobaczyć maoizm na własne oczy. Przez lata był azjatyckim korespondentem niemieckiego Der Spiegel. Mieszkał w Singapurze, Hongkongu, kilka lat spędził w Chinach kontynentalnych, skąd został wydalony bez prawa powrotu, w Japonii i Tajlandii oraz w Indiach. Stamtąd wyruszał do miejsc, w których rozgrywała się burzliwa azjatycka historia, tam próbował ją zrozumieć i tłumaczyć innym.

Agnieszka Szeffel

Mario Zanot

Włoski dokumentalista, twórca efektów specjalnych m.in. do filmów Giuseppe Tornatore Baaria i dokumentu „L’ultimo gattopardo: Ritratto di Goffredo Lombardo” oraz „Habemus Papam” Nanniego Morettiego.

Filmografia:

2004 Anam, il senzanome. L’ultima intervista a Tiziano Terzani
2008 Il macellaio di Phnom Penh

Ten wpis został opublikowany w kategorii Anam - film, Film, Lettere contro la guerra, Un altro giro di giostra i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do O filmie „Anam, il senzanome”

  1. kjuik pisze:

    Słuchajcie, gdzie można zdobyć ten film z jakimkolwiek polskim (ew. angielskim) tłumaczeniem?

Możliwość komentowania została wyłączona.