„Czym jest terroryzm?” – pyta się w 2019 roku New York Times, ale nie daje odpowiedzi

Ryszard Kapuściński mówił w 2002 roku:

„Wciąż słyszymy, że trwa wojna z terroryzmem. Lecz tak się jakoś składa, że nikt precyzyjnie nie definiuje, o co tak naprawdę w niej chodzi i przeciwko komu jest konkretnie prowadzona. Ta pojęciowa magma pozwala pod wojnę z terroryzmem podciągnąć wszystko to, co jest akurat wygodne.” (Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, „Kapuściński: nie ogarniam świata”, Warszawa 2007)

„Czym jest terroryzm i kto jest terrorystą” – takie pytanie zadał w ostatnim raporcie New York Times (7 marca 2019, „U.S. Peace Talks With Taliban Trip Over a Big Question: What Is Terrorism?”), nie udzielił jednak żadnej odpowiedzi (nie po raz pierwszy, poprzednio NYT debatował nad tym w 2005 roku, ale też bez rezultatu). Fragment:

„Nearly 11 days after peace negotiations between the United States and the Taliban began with high hopes, it has become clear that any resolution to the 18-year war could be frustratingly slow.
One of the most prominent issues thwarting progress is a disagreement over a fundamental question: What is terrorism, and who is a terrorist?”

Analiza tego artykułu NYT przeprowadzona przez Fairness & Accuracy In Reporting obnaża manipulacje prasy tym pojęciem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.